مطالب خواندنی

چگونه یک آپارتمان را اداره کنیم؟

قانون اداره آپارتمان که بیشتر به عنوان قانون تملک آپارتمان شناخته شده است قانون اصلی در حوزه رعایت نظم در مجتمع‌های آپارتمانی و مدیران ساختمان در ایران است. آپارتمان نشینی که امروزه به عنوان بهترین روش برای جبران معضل کمبود فضا در شهرها استفاده می‌شود مانند هر پدیده نوظهور دیگر یک سری بایدها و نبایدها و عرف و عادات به دنبال دارد که برخی از این هنجارها در عرف جوامع ریشه دارد و رفته رفته به شکل قانون اداره آپارتمان در آمده‌اند. چنانچه شما نیز از جمله افرادی هستید که در آپارتمان سکونت دارید و می‌خواهید با
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1398/04/30 23 1 پیوند مستقیم

نکات مهم هنگام خرید ملک

در فصل تابستان بازار مسکن و بازدید از ملک تا حدودی به تکاپو می‌افتد. خریداران و مستاجرین جدید به صورت منظم برای بازدید از ملک مورد نظر خود به گوشه و کنار شهر سرک می‌کشند و تلاش می‌کنند تا سقف آینده خود را با اطمینان بیشتری انتخاب کنند. یک انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلند مدت شما شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان شما را پشیمان کند. در ادامه بعضی نکات که هنگام بازدید از ملک جهت خرید باید رعایت شود را با هم مرور می‌کنیم.
اخبار مسکن 1398/04/12 30 1 پیوند مستقیم

هزینه قسمت‌های مشاع آپارتمان را چه کسی می‌پردازد؟

در شهرهای بزرگ رشد آپارتمان‌نشینی باعث به‌وجود آمدن شکل جدیدی از زندگی شده است که چالش‌های خاص خود را دارد. زندگی کردن افراد متعدد در کنار هم یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها به‌شمار می‌آید. چراکه مستلزم رعایت یک‌سری قوانین خاص و احترام گذاشتن به یک فرهنگ مشترک یا همان فرهنگ آپارتمان‌نشینی است. قانون شارژ آپارتمان خالی و قانون نحوه محاسبه هزینه قسمت‌های مشاع آپارتمان و هزینه بازسازی مشاعات و هزینه نظافت ساختمان و همه بخش‌های مشاع ساختمان در پاسخ به بخشی از این چالش‌ها وضع شده‌اند. خوشبختانه در قانون برای زندگی
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1398/04/02 24 1 پیوند مستقیم

عرصه و اعیان ملک چه تفاوتی دارند؟

همه‌ی افراد برای قراردادهای ملکی و سند زمین‌ها و ساختمان‌ها حداقل یک بار اسم عرصه و اعیان به گوششان خورده است و برایشان سوال پیش آمده تفاوت عرصه و اعیان چیست. مالک اعیان چگونه مشخص می‌شود و صاحب عرصه کیست. عرصه و اعیان در زمین‌های اوقافی چگونه مشخص می‌شوند. برای توضیح هرچه بیشتر عرصه و اعیان باید تعاریف هرکدام را بازگو کرد تا به درستی تفاوت عرصه و اعیان برای شما مشخص گردد.
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1398/04/02 45 1 پیوند مستقیم

نکات حقوقی مهم به هنگام تنظیم قولنامه

یکی از مسائل حقوقی مهم در امر خرید خانه تنظیم قولنامه است. افرادی که قصد خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها را دارند، پس از دیدن و پسندیدن خانه‌ی مورد نظر، موافقت خود را به مشاور املاک مربوطه اعلام می‌کنند و مشاور املاک نیز اقدام به نوشتن قراردادی بین خریدار و فروشنده می‌کند که به آن قولنامه می‌گویند. اما اینکه قولنامه دقیقاً چیست و برای نوشتن آن به چه نکاتی توجه کرد، موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1397/12/19 177 4 پیوند مستقیم

مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها

پیدا کردن خانۀ ایده‌آل، کاری پرزحمت است. سر زدن به بنگاه‌های معاملات املاک، محاسبۀ هزینه‌ها و بررسی شرایط و انتخاب یکی از موارد، همیشه پر از چالش بوده و به اندازۀ کافی آدم را خسته می‌کند. اما با یافتن خانۀ ایده‌آل، ماجرای جدیدی شروع می‌شود و آن سند زدن خانه است. ‌ به نام زدن و یا سند زدن خانه ، جزئیاتی دارد که اگر به آن‌ها توجه نشود، ممکن است باعث پشیمانی خریدار و یا فروشنده شود. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا شما را با این جزئیات آشنا کنیم.
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1397/12/19 163 2 پیوند مستقیم

تفاوت بازار اجاره مسکن در تهران و شهرهای بزرگ دنیا

بازار اجاره مسکن در عمده پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ جهان از یک مسیر اصلی به ثبات نسبی و رضایتمندی مستاجران رسیده است. در کشورهای توسعه‌یافته از جمله آمریکا و آلمان، خانوارهای اجاره‌نشین دغدغه چندانی برای صاحب خانه شدن ندارند. البته این به معنای رضایت کامل از اجاره‌نشینی و انصراف قطعی از خرید خانه نیست اما آنچه در بازار اجاره مسکن تحت عنوان اجاره‌نشینی، خوش‌نشینی در گذشته مطرح بوده، در کشورهای مختلف مصداق دارد.این تفاوی که بازار اجاره مسکن در شهر تهران را رقم زده است به شکل اجاره‌داری در این کشورها برمیگردد.
اخبار مسکن 1397/11/28 99 3 پیوند مستقیم

شهر ۵۰۰ میلیارد دلاری عربستان سعودی در خون جمال خاشقچی غرق شد

قتل جمال خاشقچی برای روابط بین‌المللی عربستان سعودی تبعات منفی بسیاری بدنبال داشته است. به طوری که ۴ عضو خارجی خروج خود از پروژه ساخت و توسعه مگاشهر سعودی که پشتوانه مالی ۵۰۰ میلیارد دلاری دارد را اعلام کردند و بقیه هم همکاری خود را به حالت تعلیق درآوردند.
اخبار روز ایران و جهان 1397/07/28 111 2 پیوند مستقیم

انواع بیمه مسکن

حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند. ممکن است هر لحظه حادثه‌ای رخ دهد و طی آن به انسان‌ها و ساختمان‌ها آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد شود. با توجه به افزایش قیمت‌ها و رواج گرانی، ساخت دوباره یک خانه ساده برای افرادی با درآمد متوسط بسیار سخت و حتی غیر ممکن است، چه برسد به ساخت منزل برای افرادی که درآمد پایینی دارند و جزو اقشار ضعیف جامعه هستند. به همین علت، بهترین راه برای این که خیال خودتان را از آینده راحت کنید، این است از بیمه منازل مسکونی استفاده کنید.
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1397/07/26 231 4 پیوند مستقیم

انواع سند ملکی

یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که در هنگام خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها با آن مواجه می‌شویم، سند ملک و صحت آن است. انواع مختلفی از سند ملکی وجود دارند که هرکدام مسائل حقوقی ویژه‌ی خود را دارند و اگر نسبت به آن‌ها اطلاعات دقیق نداشته باشیم، ممکن است بعدها با مشکلات جدی مواجه شویم. در این مقاله قصد داریم چند نمونه از پرکاربردترین سندها را معرفی کرده و درباره‌ی آن‌ها توضیحاتی را ارائه دهیم:
تعاریف و قوانین حقوقی مسکن 1397/07/23 234 4 پیوند مستقیم
1 2 3 4 5 آخرین